«Корвалол» по зв`язкам: хто допомагає нардепу Загорію наплювати на право інтелектуальної власності

Український фармацевтичний ринок живе за принципами Дикого Заходу. Там завжди був правий той, у кого зброя. У нас – хто має зв’язки на владному Олімпі.

Багато експертів говорять, що одна з компаній тривалий час намагається силою отримати домінування на ринку. Не поважає інтелектуальні права конкурентів, за допомогою чиновників отримує конкурентні переваги на ринку.

Таку несправедливість на собі яскраво відчуває лідер фармацевтичного ринку України компанія «Фармак». Вона вже з десяток років намагаються довести, що «Дарниця» веде справи у недобросовісний спосіб, який іноді межує навіть із криміналом.

Прикладів конфлікту інтересів і недобросовісної конкуренції у випадку із «Дарницею» хоч відбавляй. Про це неодноразово розповідали антикорупційні експерти з «Центру протидії корупції», їм вторили журналісти-розслідувачі, а згодом масла у вогонь підливали громадські організації.

Фармацевтична галузь – це дуже прибутковий бізнес. Так, за даними аналітиків, у 2017 році зростання продажів лікарських засобів у грошовому вимірі становило 20,8%, у натуральному – 6,5% (у 2016 році – 19,8% та 5,6% відповідно). Ця тенденція зберігається й у 2018 році – за підсумками березня поточного року продажі лікарських засобів в Україні зросли на 26,6% у грошовому вимірі та на 6% - у натуральному.

Примітно, що з моменту отримання Україною Незалежності ТОПи фармринку намагаються закріпити за собою право на випуск найпопулярніших лікарських засобів, які добре відомі українцям ще з радянських часів. От тільки хтось має на це законне право, а хтось користується наближеністю до владних кабінетів.

Саме так сталось із популярним брендом «Корвалол». Назву бренду вигадали у далекому 1960 році в лабораторіях Київського хіміко-фармацевтичного заводу ім. М.В. Ломоносова. Його правонаступницею є компанія «Фармак», тож цілком логічно, що саме вона повинна мати право на випуск препарату під цією назвою.

Однак, фірма «Дарниця» вирішила, що непогано було б і собі отримувати прибутки від продажу такого надпопулярного лікарського засобу, який у всіх на слуху. Тож компанія Гліба Загорія почала випускати препарат із схожою назвою «Корвалол-Дарниця». Дійсно, покупцеві все одно, хто випускає «Корвалол», аби допомагав, тож в аптеці він буде брати той, який йому продасть провізор.

Але не все так просто. В Україні право використання назви «Корвалол» захищено з 1993 року. В низці країн СНД також випуск цього препарату закріплений за компанією «Фармак». Все це не стало на заваді бажанню компанії Гліба Загорія заробляти на «Корвалолі». Тому з 2004 року вона судиться за цю назву, використовуючи всі можливі важелі впливу на судову систему України. Хоча в тому ж році позначення «Корвалол» вже було визнано добре відомим саме щодо фармкомпанії «Фармак».

У 2017-му році це рішення було підтверджено Апеляційною палатою Міністерства економічного розвитку і торгівлі України. «При визнанні знака Корвалол Corvalolum добре відомим члени колегії Апеляційної палати визнали доречними і розглянули п’ять із шести факторів, визначених Законом. Наданої ж заявником інформації (про обсяги використання знака, просування продукції, обізнаність споживачів, успішне відстоювання заявником прав на знак в інших країнах), на думку членів колегії Апеляційної палати, було цілком достатньо для такого визнання, з урахуванням також того факту, що знак Корвалол Corvalolum був варіантом виконання (використання) вже визнаного добре відомим знака «Корвалол» на ту ж саму особу (ПАТ Фармак)», – йде мова у повідомленні на сайті Мінекономіки.

Здавалося б, «Фармак» за ці роки пройшов всі кола пекла, аби довести своє ексклюзивне право на випуск популярного препарату. Але «Дарниця» просто так не здавалась і навіть продавала в аптеках лікарський засіб із дуже схожою назвою – «Корвалол-Дарниця». Дійшло до того, що виручка обох підприємств від продажу цього серцевого препарату майже зрівнялась. У 2017 році обсяги роздрібних продажів «Корвалолу» виробництва ПрАТ «Фармацевтична фірма «Дарниця» і ПАТ «Фармак» склали відповідно 43 і 44 млн гривень. І це при тому, що перша до вирішення судового спору, фактично використовує назву незаконно.

Старший юрист компанії «Sayenko Kharenkо» Олексій Колток у коментарі виданню «Цензор.нет» заявив, що у випадку з «Корвалолом» ситуація гранично ясна, оскільки ці ліки завжди випускало конкретне підприємство – «Фармак». «В даному випадку мова йде про використання назви лікарського засобу, яке було придумано, введено в обіг і довгі роки використовувалося тільки одним виробником», - сказав він.

Йому вторить заступник директора Науково-дослідного інституту інтелектуальної власності НАПН України Олександр Дорошенко. І додає, що з моменту підписання Україною договору про Асоціацію з ЄС, питання інтелектуальної власності повинні вирішуватися у цивілізований спосіб. «У цивілізованому світі давно існує розуміння, що для вирішення конфліктів у цій досить складній сфері потрібно створювати спеціалізовані суди з інтелектуальної власності. У нас в минулому році було прийнято рішення про заснування такого суду - Вищого спеціалізованого суду з питань інтелектуальної власності - і тепер триває робота по його створенню... На нашу думку, слід очікувати, що з середини наступного року суд має запрацювати. Він буде виконувати функції суду першої та апеляційної інстанцій. Така система буде значно ефективнішою, ніж існуюча, адже тут, сподіваюся, будуть працювати фахівці, які мають належну підготовку і досвід розгляду відповідних справ», - розповів Дорошенко, коментуючи конфлікт навколо «Корвалолу».

Проте ще невідомо, чи запрацює це судовий орган в українських реаліях. Адже вже зараз у спорі між «Фармаком» та «Дарницею» власник останньої почав активно використовувати свій статус народного депутата і близькі зв`язки з Адміністрацією Президента України.

Зокрема, юридичні послуги у справі щодо «Корвалолу» в інтересах Загорія представляє юридична компанія «AEQUO». Її співвласницею і партнером значиться Ганна Бабич – цивільна дружина заступника голови Адміністрації Президента Олексія Філатова. Більше того, Філатова і Загорія у політичних колах вважають близькими друзями. Не дивно, що в результаті судових тяжб у липні цього року Київський господарський суд відмовив ПАТ «Фармак» у вимозі скасувати державну реєстрацію знака для товарів і послуг «Корвалол-Дарниця», який належить ПАТ «Фармацевтична фірма «Дарниця».

Більше того, днями стало відомо, що раду керуючої компанії «Дарниця» очолив колишній заступник глави Адміністрації Президента Дмитро Шимків. «Я розділяю підходи родини Загоріїв щодо соціальної відповідальності великого бізнесу в глобальному сенсі», - написав Шимків на своїй сторінці у соціальній мережі.

І це не вперше «Дарниця» та її власники користуються адмінресурсом для домінування на фармринку України. Як розповідали експерти в проекті телеканалу «1+1» «Гроші», довгий час Гліб Загорій діяв під прикриттям Миколи Азарова. Нібито саме екс-прем’єр-міністр дав «зелене світло» керівнику компанії «Дарниця» на монополію фармринку. «Спочатку власник великого виробника ліків Гліб Загорій отримав повне управління державними процесами реєстрації та надходження медпрепаратів на ринок. Держлікслужба і ДП «Державний експертний центр МОЗ України» особливих перепон для цього не робили (як розповідалось раніше ці служби до Революції гідності очолювали люди Загорія – ред.). Так для українських фармвиробників з’явилася нова такса – по 200-300 тисяч гривень за реєстрацію одного медичного препарату. Такі цифри в іншому сюжеті програми «Гроші» оголосила член правління «Центру протидії корупції» Олександра Устінова.

«Таким чином Гліб Загорій позбувався конкуренції для його ФК «Дарниця», що могло дати можливість збільшувати ціни на свої препарати. А бонусом стали щорічні надходження розміром в 7 мільярдів гривень від видачі ліцензій. В результаті українці отримали подорожчання ліків на 50%», - говориться у сюжеті «Грошей» за 2016 рік.

Ситуація з «Корвалолом» показова. Для «Дарниці» з її мільярдними продажами ліків – 43 мільйони гривень від «Корвалолу» - крапля в морі. Але цей препарат – це такий собі символ. Символ того, що силою можна досягти будь-чого. Саме тому, «Дарниця» з такою впертістю і відстоює право на використання торгового знаку «Корвалол». Бо якщо програє – може втратити силу в очах усього ринку.

Боротьба ж «Фармаку» за «Корвалол» має інші причини. Це історія компанії. Це її витоки. І тому – захист торгової марки – це також данина великій історії фірми.

 

СМАРТ-БЛОГИ

Новости регионов