середа22 січня 2025
vesti.org.ua

День АР Крим: чому святкування цієї дати потребує переосмислення та що відбувається на півострові.

Представництво Президента закликає переосмислити святкування Дня Автономної Республіки Крим 20 січня через його використання в російській пропаганді. В окупованому Криму тривають репресії, мілітаризація та переслідування проукраїнських активістів.
День АР Крым: почему важно переосмыслить его празднование и какие события разворачиваются на полуострове.

Сьогодні, 20 січня, Україна відзначає День Автономної Республіки Крим. УНН зібрав інформацію про те, як українці та кримські татари "виживають" на півострові в умовах російської окупації, а Представництво Президента України в АР Крим заявило, що святкування "Дня АР Крим" потребує переосмислення. 

 Враховуючи спільність економіки, територіальну близькість, тісні господарські та культурні зв'язки, 25 січня 1954 року Кримська область була передана з складу Російської Радянської Федеративної Соціалістичної Республіки до складу Української Радянської Соціалістичної Республіки. На загальнокримському референдумі 20 січня 1991 року був визначений статус Криму в складі України, який закріплений на законодавчому рівні Законом Верховної Ради УРСР "Про відновлення Кримської Автономної Радянської Соціалістичної Республіки". 

 Відповідно до розділу Х Конституції України Автономна Республіка Крим є невід'ємною частиною України. Однак, всупереч нормам міжнародного права в лютому 2014 року Росія окупувала територію АР Крим. Міжнародне співтовариство не визнало окупацію території України і ввело санкції проти Російської Федерації. Генеральною Асамблеєю ООН 9 грудня 2021 року була прийнята посилена резолюція проти мілітаризації Криму "Проблема мілітаризації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя (Україна), а також частин Чорного та Азовського морів", що свідчить про незмінність позиції світового співтовариства на підтримку України, її готовність додатково консолідувати підтримку на шляху до забезпечення дотримання прав громадян України на тимчасово окупованих рф територіях.

У Криму знайдена таємна база ремонту військової техніки окупантів19.01.25, 06:57 • 92403 перегляди

Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим зазначає, що святкування "Дня АР Крим" 20 січня потребує переосмислення і пояснює чому. Ключові пункти: 

 ⦁ Коріння "Дня АРК" сягає ще радянських часів, коли 20 січня 1991 року був проведений референдум щодо відновлення Кримської АССР. Ініціатива цього референдуму належала ЦК КПРС у Москві, який хотів зберегти російський вплив у регіоні, продовжити перебування чорноморського флоту рф у Криму. І ключове - утримати як Україну, так і Крим під своїм контролем. 

 ⦁ Цей день використовується російською окупаційною адміністрацією як частина пропаганди. Вже після початку окупації в грудні 2014 року ця дата була "затверджена" окупаційною адміністрацією як "День Республіки Крим". Окупанти називають референдум 1991 року першим етапом "приєднання Криму до росії", пов'язуючи цю подію з незаконним "референдумом" 2014 року. 

⦁ Саме окупанти на "День АРК" проводять масові святкування, офіційні заходи, конференції, інформаційні кампанії, де просувається ідея "возз'єднання з росією".

 "Зате 20 січня варто вшанувати пам'ять захисників Донецького аеропорту та героїзм військових, добровольців і медиків, які самовіддано захищали аеропорт від російських окупантів", - заявляють у Представництві Президента. 

Крим в окупації

 Більше 10 років Крим окупований росією і страждає від злочинів кремля. Однак, як зазначають у Представництві Президента, громадяни України на тимчасово окупованому Криму не припиняють опору російським загарбникам, стійко проявляючи незламність духу та впевненість у майбутній деокупації півострова. Окупаційна адміністрація систематично переслідує жителів Криму за підтримку України, прояви української та кримськотатарської ідентичності, а також за будь-яку критику російської окупації та військової агресії. Ще в 2022 році росія внесла зміни в кримінальне та адміністративне законодавство, запровадивши покарання за так звану "дискредитацію збройних сил рф". Це стало додатковим інструментом для придушення активістів, журналістів та звичайних громадян.

Об посиленні опору окупації у Криму свідчить і зростання кількості незаконних адміністративних проваджень в окупаційних "судах" за статтею про так звану "дискредитацію збройних сил рф". Станом на 9 січня 2025 року зафіксовано 1139 випадків надходження матеріалів, складених за ст. 20.3.3 КОАП рф в т.н. "судах" на території тимчасово окупованого Криму та інших компетентних органах. З них у 1022 випадках було винесено постанову про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу або приєднано до іншої справи за іншою статтею та винесено сукупне рішення. У 20 випадках розгляд матеріалів триває. 

За ознакою статі 466 (46%) постанов було винесено стосовно жінок, і 555 (54%) - стосовно чоловіків. Загалом сукупний розмір застосованих штрафів вже становить не менше 33 млн російських рублів. 

Мілітаризація Криму

росія перетворила Крим на військову базу. Голова Правління Кримськотатарського Ресурсного Центру, керівник управління зовнішніх зв'язків і правозахисної діяльності Меджлісу кримськотатарського народу Ескендер Барієв заявляв, що росіяни продовжують використовувати окупований півострів Крим для навчань своїх військових. Протягом 2024 року відбулося 124 навчання окупантів

 Партизанський рух "АТЕШ" повідомляв, що окупанти почали ще більше посилювати ППО в окупованому Криму. Також російські влади з початком повномасштабної війни використовують бази відпочинку в окупованому Криму для реабілітації та лікування військових рф.  У звіті про результати діяльності Представництва президента України в Автономній Республіці Крим за 2022-2024 роки йдеться про те, що з початку окупації до російської армії було мобілізовано близько 50 тис. жителів Криму.

Ще однією болючою темою є мілітаризація українських дітей у Криму. рф продовжує спроби втягнути все більше українських дітей у свою систему військової підготовки.

Видання Крим.Реалії