четвер02 січня 2025
vesti.org.ua

Як територіальні поступки агресору призвели до остаточної втрати незалежності: історія Чехословацької кризи 1938—1939 років.

Союзники зрадили країну, дозволивши її розірвати, і незабаром отримали Другу світову війну.
Территориальные уступки агрессору обернулись утратой независимости: история Чехословацкого кризиса 1938-1939 годов.

Історія часто починається, немов новий виток, але насправді все відбувається за старими лекалами. "Якщо Росія заплатить малу ціну або не заплатить жодної – а так, здається, і буде, – наступною перспективною метою стане Україна. Звичайно, не вся, а тільки Кримський півострів". Ці майже пророчі слова американського політичного аналітика Леона Арона (який ще не включив у "список" майбутньої російської агресії український Донбас) пролунали наприкінці серпня 2008 року – одразу після завершення швидкоплинної, переможної для росіян війни в Грузії та підписання угоди Заходу з Кремлем.

Угода отримала назву "Медведєва-Саркозі" на честь прізвищ тодішніх президентів РФ та Франції. Росія не мала наміру її виконувати. Це було недалекоглядне "умиротворення агресора". Звичайно, за рахунок жертв агресії. І такі випадки в історії зовсім не рідкісні.

"Примушення до миру" по-кремлівськи

До речі, кремлівські спікери називали швидкоплинну війну в Грузії "операцією з примушення до миру". Яка зафіксувала фактичну капітуляцію маленької закавказької країни та остаточне утвердження на її суверенній території прокси-"держав", повністю залежних від Кремля – Абхазії та Південної Осетії.

Те, що зараз відбувається в Грузії, зменшеної більш ніж на 20% території, є результатом цієї самої капітуляції. Яка й призвела до змін у середовищі політичних еліт: до влади прийшли проросійські сили, жорстко подавляючи протести громадян після нещодавніх сфальсифікованих парламентських виборів. А світове співтовариство так і не засвоїло уроки війни Росії проти Грузії і продовжувало благодушно спостерігати за діями Кремля.

Але були й інші приклади в світовій історії, коли Давид не піднімав рук перед Голіафом. Наприклад, Фінляндія, яка за населенням поступалася Радянському Союзу в 55 (!) разів, загалом з честю витримала під час Зимової війни 1939—1940 років напад "миролюбного" сусіда. Незважаючи на вражаючу перевагу буквально у всьому, радянські війська лише через 3,5 місяця досягли успіху, нарешті подолавши "Лінію Маннергейма". Але жахливі втрати (які перевищували фінські мінімум у шість разів) і остаточно зіпсований імідж у світі змусили Йосипа Сталіна підписати мирну угоду. Незважаючи на втрату 10% території, Фінляндія, що мала свого безкомпромісного лідера Карла Густава Маннергейма, зберегла незалежність і не стала "радянською" республікою.

Чи є зараз у країнах демократії на Заході лідери типу британця Уїнстона Черчілля, того ж Маннергейма або поляка Юзефа Пілсудського? Уже під час другого терміну президента США Барака Обами в кінці зими 2014 року у колективного Заходу (перш за все, у найпотужнішої військової та економічної держави в світі – США) був шанс зупинити кровожерливого агресора. Однак високопрофесійних і потужних лідерів і за океаном, і в Старому Світі давно вже немає – і це прикрий факт. Барак Обама (два терміни!), Дональд Трамп, колишній віце-президент при Обамі Джозеф Байден (ще далеко не гірший варіант) і знову зовсім непередбачуваний Трамп. Чим і вітаємо американців! Так і весь світ. Який впевнено крокує до Третьої світової війни. Якщо бути точними, то вона насправді вже почалася

Україна ще в кінці лютого 2022 року повинна була пройти шлях Чехословаччини 1938—1939 років. І знову під оплески миротворців з держав демократичного Заходу. Щось не склалося – і для агресора, і для демократичних країн, які вже були готові віддати Українську державу Путіну в жертву.

Відкладена капітуляція як смертний вирок

…В ніч на 30 вересня 1938 року канцлер нацистської Німеччини Адольф Гітлер, дуче фашистської Італії Беніто Муссоліні, а також глави урядів Великобританії Невілл Чемберлен і Франції Едуар Даладьє підписали документ, який виявився не мирним договором, а відкладеною капітуляцією, смертним вироком однієї з найдемократичніших країн Європи – Чехословацькій республіці. Її правителі навіть не були запрошені на переговори в столиці Баварії. Уїнстон Черчілль, непримиренний ворог нацистів, один з небагатьох британських політиків, які передбачали катастрофічні наслідки Мюнхена-38, вже 3 жовтня цього року сказав у Палаті представників: "Англії був запропонований вибір між війною і ганьбою. Вона вибрала ганьбу і отримає війну".

Вечер 29 сентября 1938 года. Подписание Мюнхенского договора.

Чи був готовий сталінський Кремль реально допомогти Празькому Граду? Питання, яке продовжує викликати суперечки серед істориків. На мій погляд, Сталін насправді і не збирався виконувати свої зобов'язання за пунктами радянсько-чехословацького договору 1935 року. Йому було важливо роздмухати полум'я військового конфлікту в Європі між демократичними країнами та блоком тоталітарних держав. У подальшому обескровити їх, а потім вже втрутитися і диктувати умови з позиції сили. І вся майбутня політика Радянського Союзу до 22 червня 1941 підтверджує цей тезис. Після підписання Пакту Ріббентропа-Молотова про розчленування двома хижаками – нацистами та комуністами – Другої Речі Посполитої відбулася невдала спроба захопити всю Фінляндію під час Зимової війни, безпроблемна окупація трьох країн Балтії, а також частини Румунії (Бессарабії та Південної Буковини).

Однією з головних проблем Чехословацької республіки було наявність великого (більше 22%) і неспокійного німецького національного меншини, яке проживало компактно вздовж кордону з Німеччиною та Австрією (на той час вже відбувся "аншлюс" – поглинання цієї республіки нацистами). Вечором 12 вересня 1938 року Гітлер виступив по радіо, звинувативши Чехословаччину в катуваннях