неділя23 лютого 2025
vesti.org.ua

Чи буде угода щодо українських корисних копалин? Що вигадали в США, щоб змусити Зеленського прийняти рішення?

Історично США не застосовували обмін природних ресурсів на допомогу, але це є перевіреним і надійним інструментом у стратегії Китаю в галузі корисних копалин.
Будет ли соглашение по украинским ресурсам? Какие шаги предприняли в США, чтобы оказать давление на Зеленского?

Президент США Дональд Трамп може спробувати укласти спрощене угоду з Україною про корисні копалини, щоб швидко досягти домовленості. Після цього обговорюватимуться деталі, такі як те, яка частина величезних ресурсів України буде належати США.

Про це повідомляє Reuters. У матеріалі зазначається, що плани змінилися після того, як минулого тижня президент України Володимир Зеленський відхилив детальну пропозицію США, відповідно до якої Вашингтон отримав би 50% ключових корисних копалин України, включаючи графіт, уран, титан і літій, який є основним компонентом в акумуляторах електромобілів.

Що хоче Трамп

"Цей епізод ясно показав, що досягнення повної угоди займе час, кажуть джерела. Але Трамп хоче, щоб пакт з Україною був укладений до того, як потенційно дозволити більше військової підтримки США Києву або перейти до спроби посередництва в офіційних мирних переговорах між Україною та Росією, щоб покласти край трирічній війні", — йдеться в повідомленні.

Потрібно повернути Зеленського до реальності

Наразі спеціальний представник Трампа по Україні Кит Келлог перебуває у Києві цього тижня, щоб обговорити параметри переглянутого пакту та те, що потрібно Україні в обмін на підписання. Зеленський заявив, що зустрінеться з Келлогом 20 лютого "і для нас вкрай важливо, щоб ця зустріч і загальне співробітництво з Америкою були конструктивними".

На запитання про те, чи продовжать американські влади домагатися укладення угоди, один з радників Трампа, який говорив на умовах анонімності, сказав про Зеленського: "Безумовно, нам потрібно повернути цього хлопця до реальності".

Спроби укласти угоду тривають, незважаючи на розкол між Трампом і Зеленським.

Трамп 19 лютого засудив свого українського колегу, назвавши його "диктатором без виборів" після того, як Зеленський заявив, що Трамп потрапив у пастку російського інформаційного міхура, що стало відповіддю на припущення президента США про те, що війну розпочала Україна.

За останні три роки Сполучені Штати надали Україні військову допомогу на десятки мільярдів доларів, і Трамп заявив, що інвестиції США в українські корисні копалини можуть гарантувати, що "ми в якійсь формі повернемо ці гроші". Він наполягає на тому, щоб Київ надав США концесії на суму 500 млрд. доларів на знак визнання допомоги Вашингтона.

Угода не повинна бути "хижницькою"

Невідомо, в якій мірі початкова пропозиція США була оформлена як компенсація за минулі поставки зброї чи майбутні поставки. Але Зеленський заявив, що вона занадто сильно зосереджена на інтересах США і не містить гарантій безпеки для Києва.

"Я не можу продати нашу країну", — заявив він журналістам 19 лютого.

Третє джерело, знайоме з ситуацією, сказало, що Україна готова укласти угоду з адміністрацією Трампа. Інше джерело також зазначило, що Київ готовий укласти угоду, але вона не повинна виглядати такою "хижницькою", як спочатку запропонована США угода.

Деталі обговорень у США потенційної угоди щодо видобутку корисних копалин, включаючи інформацію про те, хто в адміністрації допомагав розробляти початкову пропозицію, невідомі.

Переглянутий підхід — лише один з кількох варіантів, що обговорюються в Білому домі для укладення угоди з Києвом найближчими тижнями. Це незвично стислий термін для складного сектора, де в угодах зазвичай беруть участь приватні компанії та державні структури, а не уряди.

Трамп повторив своє розчарування тим, що велика частина допомоги США була грантами, тоді як Європа, за його словами, в основному надавала кредити. "Поки Сполучені Штати нічого не отримують, вони отримують свої гроші назад", — сказав він.

Він також розкритикував відмову Зеленського від глави 50/50, охарактеризувавши це як порушення угоди без будь-яких доказів того, що Київ дійсно погодився на неї. "І у нас була угода, заснована на рідкоземельних металах та іншому, але вони порушили цю угоду… вони порушили її два дні тому", — сказав Трамп.

До речі, Зеленський пояснив, чому відмовився підписувати угоду про корисні копалини .

Перевірений і випробуваний інструмент у стратегії Китаю.

Переглянутий, спрощений підхід допоможе Сполученим Штатам обійти численні юридичні та логістичні перешкоди і дасть час для обговорення деталей проекту, включаючи розподіл доходів, на більш пізньому етапі.

"США історично не використовували обмін природних ресурсів на допомогу, але це перевірений і випробуваний інструмент у стратегії Китаю в сфері корисних копалин", — сказала Грейслін Баскаран, директор програми з забезпечення безпеки важливих корисних копалин у Центрі стратегічних і міжнародних досліджень.

Україна надзвичайно зацікавлена у побудові більш глибоких економічних і оборонних відносин зі Сполученими Штатами, а також у пошуку способу визнати значні інвестиції США, які вони вже вклали у майбутнє України, заявив Тайсон Баркер, колишній заступник спеціального представника США з економічного відновлення України.

"Українці більше ніж готові надати додаткові переваги Сполученим Штатам у вигляді привілейованого пільгового доступу до критично важливих мінеральних ресурсів на знак визнання мільярдів доларів, вкладених американськими платниками податків в Україну", — сказав він. "Це те, над чим українці вже деякий час розробляють стратегію".

Баркер зазначив, що подібні умови потрібно буде запропонувати й іншим країнам, які внесли значний вклад у війну в Україні, включаючи Канаду, Великобританію, Японію та ЄС.

Однак Росія також прагне здобути природні ресурси України, і її війська, які вже захопили п'яту частину України, включаючи запаси рідкоземельних металів, зараз знаходяться всього в 6 кілометрах від величезного родовища літію.

Раніше "Телеграф" повідомляв, що президент України Володимир Зеленський відмовився підписувати угоду, відповідно до якої США могли отримати 50 відсотків запасів корисних копалин. Журналіст Washington Post Джош Рогін писав, що делегація Конгресу США надала Зеленському відповідний документ, але глава українського