неділя23 лютого 2025
vesti.org.ua

В Україні вшановують Героїв Небесної Сотні. Якою була Революція Гідності (фото)

Минуло 11 років з моменту розстрілу людей на Майдані.
В Украине почитают Героев Небесной Сотни. Вспоминаем, какой была Революция Достоинства (фото).

В четвер, 20 лютого, в Україні вшановують Героїв Небесної Сотні. 11 років тому силовики, підконтрольні тодішньому президенту Віктору Януковичу, розстріляли протестувальників на Майдані в Києві. Внаслідок цих трагічних подій загинуло більше 100 осіб.

Саме їх у народі нарекли Небесною Сотнею. Щороку, починаючи з 2015 року, 20 лютого Україна вшановує пам'ять загиблих під час Революції Гідності. Тому "Телеграф" пропонує читачам згадати події 11-річної давності.

З чого почалася Революція

Восени 2013 року в Україні розпочалися протести через відмову уряду від європейської інтеграції. Люди вимагали відставки спочатку прем'єр-міністра Миколи Азарова, а потім і самого Віктора Януковича. Врешті-решт, обидва, з різницею в кілька місяців, покинули свої посади.

Акції протесту тривали всю зиму 2013-2014 років і закінчилися на початку весни. Вони проходили не лише в Києві, а й в інших містах України. Проти протестувальників влада використовувала підрозділи спеціального призначення МВС та СБУ. Це "Беркут", "Сокіл", "Альфа", "Барс", "Тигр", "Кобра" тощо.

Події 20 лютого

Попри укладення перемир'я між керівниками опозиції та Януковичем, протистояння в центрі Києва не припинялося. Силовики використовували водомети та застосовували зброю для розгону протестувальників, які підпалювали петарди та "коктейлі Молотова".

Під час боїв на вулиці Інститутській протестувальники відтіснили силовиків до Жовтневого палацу. Але потім на вулицях з'явилися невідомі бійці з зброєю у чорній формі. Вони відкрили вогонь по людях на ураження.

Пізніше виникне версія, що це могли бути або співробітники "Альфи" СБУ, або бійці так званої "Чорної роти" "Беркута". Також по протестувальниках стріляли і снайпери.

В той же день керівник МВС України Віталій Захарченко заявив, що підписав наказ про видачу співробітникам міліції вогнепальної зброї через "напади з боку екстремістів".

Наслідки

В результаті розстрілів того дня загинуло більше 40 осіб з боку протестувальників та 4 силовика. Ввечері 20 лютого Верховна Рада України прийняла постанову "Про засудження застосування насильства, що призвело до загибелі людей". Силовиків вивели з Майдану, а на вулицях Києва та інших міст з'явилися патрулі Самооборони.

На наступний день, 21 лютого, в Україні прощалися з загиблими на Майдані. В цей же час Янукович і його наближені втекли з країни, а Росія розпочала неоголошену війну та анексію Криму.

Як повідомляв "Телеграф", 15 лютого 2025 року виповнилося 36 років з дня виведення радянських військ з Афганістану. На тій війні загинуло близько 15 тисяч солдатів та офіцерів, серед яких майже три тисячі українців.