Призначений президент Грузії Міхеіл Кавелашвілі, легітимність якого не визнають ані опозиційні партії, ані попередня голова держави Саломе Зурабішвілі, в день своєї інавгурації підписав ряд репресивних законів. За їхнє порушення передбачені штрафи.
Про це повідомляє грузинська служба "Радіо Свобода". Закони, прийняті парламентом 13 грудня, стосуються обмежень під час протестів.
Правозахисники зазначали, що норми цих законів є "репресивними", "обмежувальними", "каральними" та "недемократичними".
Так, вже з 30 грудня під час зборів і демонстрацій у Грузії забороняється використовувати піротехніку та лазери. За це передбачений штраф у 2000 ларі або майже 30 тисяч гривень. Таку суму доведеться заплатити за приховане під маскою обличчя.
Перекриття дороги транспортними засобами або участь у груповій акції по повній блокаді проїжджої частини карається штрафом у розмірі 1000 ларі (14 тисяч гривень) і позбавленням права водіння на один рік.
Штраф за неповну блокаду дороги збільшився і тепер становить 5000 ларі (70 тисяч гривень). За організацію такої акції загрожує штраф до 15 тисяч ларі (приблизно 210 тисяч гривень).
Малювання графіті та розміщення плакатів, що псують вигляд міста, карається штрафом у 1000 ларі. Повторні штрафи за це досягають 3000 ларі (42 тисячі гривень).
За незаконне носіння форми МВС або "схожих на неї атрибутів" тепер штрафують у розмірі 2000 ларі (майже 30 тисяч гривень).
Крім того, Кавелашвілі позбавив Саломе Зурабішвілі державної охорони та збільшив частку мажоритарників у муніципалітетах.
Він також погодив зміни до закону про державну службу, які, на думку правозахисників, спрощують звільнення працівників за політичними мотивами.
Обраний "Грузинською мрією" президент Міхеіл Кавелашвілі склав присягу. Його обрали президентом рішенням виборчої колегії 14 грудня. Кавелашвілі був єдиним кандидатом у президенти, якого висунула керівна партія.
Опозиційна президентка Грузії Саломе Зурабішвілі заявила, що не має наміру залишати посаду, поки не будуть проведені перевибори. Проте 29 грудня Зурабішвілі добровільно покинула президентський палац і заявила, що "забирає легітимність". Кавелашвілі не визнають президентом Грузії опозиційні партії, а також європейські країни і США.
Все це відбувається на фоні масових протестів, які не вщухають уже два тижні. На парламентських виборах, що відбулися наприкінці жовтня, перше місце зайняла проросійська партія "Грузинська мрія". Вона, згідно з офіційними результатами, набрала набагато більше голосів, ніж опозиційні партії, проте міжнародні спостерігачі зафіксували ряд порушень виборчого процесу.
У зв'язку з цим у Грузії почалися масові протести. Протестувальники вимагали провести нові вибори, а також звільнити всіх політичних в'язнів. Однак з новою силою вони спалахнули після того, як 28 листопада уряд вирішив відмовитися від процесу переговорів з Європейським Союзом щодо членства до кінця 2028 року та від бюджетних грантів ЄС. Протестувальники звинувачують уряд у зупинці процесу євроінтеграції та вимагають нових парламентських виборів. З цими вимогами люди виходять на вулиці, а поліція та силовики жорстоко придушують протести.
Як повідомляв "Телеграф", 5 грудня президент України Володимир Зеленський підписав указ про вступ у силу рішення СНБО про санкції щодо ряду грузинських політиків. Це стосується "тієї частини влади Грузії, яка зараз здає країну Путіну", зазначив він.