вівторок21 січня 2025
vesti.org.ua

"На виплати витратять мільярди": заступник міністра економіки про "тисячу Зеленського", національний кешбек та велике бажання ЄС.

Надія Бігун поділилася з "Телеграфом" деякими особливостями Національного кешбеку, а також розповіла, звідки будуть фінанси для "Зимової еПідтримки" і про тендерне "наступ" ЄС на Україну.
"Замминистра экономики обсудил 'тысячу Зеленского', национальный кешбэк и стремление ЕС, отметив, что на выплаты потребуется миллиарды."

В Україні вже майже три місяці діє державна програма Національного кешбеку. Наразі близько півтори тисячі виробників, які пропонують близько 300 тисяч товарів, вже приєдналися до проекту. Незабаром громадяни очікують ще один бонус від центральних властей — виплати по тисячі гривень.

Надія Бігун, заступник міністра економіки в інтерв'ю "Телеграфу" розповіла деякі деталі та нюанси цих ініціатив для громадян.

У першій частині інтерв'ю з чиновницею йшлося про технічні та фінансові особливості "Національного кешбеку", куди будуть зараховувати "тисячі Зеленського", чи включать для цього друкований "грошовий станок", а також про одну принципову та системну вимогу ЄС до України.

Повну відеоверсію розмови з Надією Бігун дивіться на нашому YouTube-каналі.

— На минулому тижні Мінекономіки звітувало про виплати за програмою "Національний кешбек". Уточніть, в якому стані ця програма, набирає вона обертів і чому лише п'ята частина українців скористалася вересневими коштами?

Програма працює так, що людям, які протягом місяця купують товари українського виробництва в торгових точках-учасниках програми, нараховується кешбек у розмірі 10% (від вартості придбаних товарів. — Авт.). Потім у наступному місяці, у 20-х числах, ми здійснюємо виплату цих грошей.

Поки ми виплатили за вересень і жовтень. У вересні близько 650 тисяч людей отримали сумарно 37 мільйонів гривень за перший місяць осені. Зараз у нас пройшла виплата за жовтень. За минулий місяць вже 1 мільйон 200 тисяч споживачів отримали кешбек. Це приблизно 119 мільйонів гривень. У жовтні середня сума виплати на одну людину зросла з 57 до 97 гривень. Хтось, звісно, отримав більше. Були такі громадяни, які отримували й 3 тисячі гривень (це максимальний ліміт кешбеку).

А скільки таких щасливчиків було?

— Їх було 5 з загальної кількості в 650 тисяч громадян [у вересні]. Це небагато. Дійсно, були такі споживачі, які купували дуже багато товарів або дорогі речі. Відповідно, вони й отримали максимальну суму.

Основна причина, чому зараз гроші не використовуються, полягає в тому, що нарахована сума в більшості випадків за вересень невелика. Цією сумою поки що неможливо, наприклад, повністю розрахуватися за комунальні послуги (або оплатити вибрані послуги).

Надежда Бигун: "Национальный кешбэк – это очень непростой технологический продукт"

Отже, ми побачили, що десь 25% з цих 650 тисяч громадян використали, перерахували. Але всі інші не використовували. Більш репрезентативною буде інформація після виплати в жовтні. Цим людям гроші додадуться (до невикористаної суми). Тоді будемо розуміти, як вони витрачають ці кошти.

— Чому чиновниками зроблена ставка виключно на придбання послуг за цей кешбек, а не товарів, щоб, скажімо, в магазинах розраховуватися за продукти і так далі?

— Насправді, Національний кешбек — це дуже непростий технологічний продукт.

— Чому?

— По-перше: до такої програми залучено дуже багато учасників: банки, платіжні системи, торговці, виробники, Мінекономіки, Мінцифри, "Дія" тощо. Коли почали розробляти цю програму, ми аналізували різні сценарії, як вона може працювати.

В результаті прийнятий сценарій був найбільш оптимальним з точки зору реалізації. Він передбачає, що торгові точки повинні у себе на касовому обладнанні саме таким чином налаштувати передачу інформації по фіскальних чеках, щоб на них була інформація про штрих-код товару.

Далі ці фіскальні чеки передаються стандартно в податкову через РРО. Податкова через інформаційний обмін передає їх у "Дію". А вона має інформаційний обмін з приєднаними до програми банками і отримує інформацію про транзакції з карток за ключовими критеріями (дата проведення транзакції, код категорії продавця, там цілий набір характеристик). "Дія" зв'язує ці два списки і розуміє, кому потрібно нарахувати кешбек. Розуміє, що цей конкретний фіскальний чек був проведений цією транзакцією, а значить, такій особі потрібно нарахувати виплату. "Дія" перевіряє штрих-коди з фіскального чека, чи є вони у нас у базі. Коли вона розуміє, що ці товари у нас в переліку, що вони українського виробництва, то на них і нараховується 10% кешбеку.

Це дійсно дуже нетривіальне завдання. Тому ми весь вересень тестували цю систему, адже потрібно було, щоб у всіх все було правильно налаштовано. Для того, щоб людина отримала кешбек і витратила його на товари українського виробництва (в магазинах. — Авт.), систему потрібно зробити ще більш складною.

"Ставка на приобретение услуг на самом деле верна с точки зрения баланса"

Тому на момент запуску програми ми вирішили, що швидше і простіше спочатку дати можливість використовувати ці кошти тільки на послуги. Крім того, ставка на придбання послуг насправді вірна з точки зору балансу.

Цей додатковий бюджет, який люди отримують як стимул купувати українське, піде в послуги і не вплине, наприклад, на те, що у нас буде якийсь дефіцит товарів (або зростання цін), або ми перегріємо цю частину економіки.

Ми ж фактично гріємо і одну частину економіки – товарів, – і другу частину економіки (послуг). Щоб у сегменті послуг були додаткові стимули. Адже послуги також страждають під час війни, блекаутів тощо. Відповідно, для цього ринку також дуже важливий додатковий грошовий потік, щоб люди більше споживали.

Про "тисячу Зеленського"

— Коли громадянам почнуть виплачувати по 1 тис. грн, яким чином можна отримати ці кошти? Це будуть готівкові гроші?

Програма "Зимова еПідтримка" запрацює з 1 грудня. Ці кошти можна буде замовити через "Дію", а нараховані вони будуть на картку Національного кешбеку.

Як ви