понеділок24 березня 2025
vesti.org.ua

Держсекретар Марко Рубіо представив стратегію США для послаблення зв'язків між Росією та Китаєм.

Державний секретар Марко Рубіо представив стратегію Сполучених Штатів, спрямовану на зменшення зв'язків між Росією та Китаєм.
Госсекретарь Марко Рубио обозначил стратегию США по ослаблению связей между Россией и Китаем.

Ця стратегія не має на меті створення розколу між двома сусідніми державами, що володіють ядерною зброєю, зазначає Bloomberg. Про це повідомляє Контракти.UA.

«Я не впевнений, що ми коли-небудь зможемо повністю відокремити їх від зв'язків з Китаєм», – висловився Рубіо в інтерв'ю консервативному ЗМІ Breitbart News, говорячи про Росію. «Я також не вважаю, що погіршення відносин між Китаєм і Росією є позитивним для глобальної стабільності, оскільки обидві країни є ядерними державами».

Видання зазначає, що нещодавні дії Трампа, спрямовані на зближення з Росією, деякі аналітики розглядають як спробу відокремити Москву від Пекіна, у дусі “зворотного Ніксона”: історичний візит президента Річарда Ніксона до Китаю близько 53 років тому ослабив глобальний вплив Кремля та наблизив Пекін до Вашингтона, що змінило міжнародний баланс сил на десятиліття.

Хоча уряд президента Сі Цзіньпіна хвалив Росію за її переговори з Вашингтоном щодо завершення війни в Україні, незрозуміло, що це означає для Пекіна. Лідери Китаю і Росії оголосили про «безмежну» дружбу всього за кілька днів до вторгнення 2022 року і об'єдналися, щоб протистояти Америці на міжнародній арені.

Речник МЗС Китаю Лінь Цзянь спростував коментарі Рубіо, стверджуючи, що на відносини між Пекіном і Москвою не впливають треті сторони.

«Спроба США посіяти розбрат між Китаєм і Росією приречена на невдачу», – заявив він журналістам на пресконференції в Пекіні в четвер. «І Китай, і Росія мають довгострокові стратегії розвитку та зовнішню політику. Незалежно від змін у міжнародному ландшафті, наші відносини будуть розвиватися у власному темпі».

Рубіо застеріг, що тісніші зв'язки між Китаєм і Росією стануть проблемою для США, якщо Москва стане «постійним молодшим партнером» Пекіна, протиставляючи ці дві ядерні держави Вашингтону. Доступ до китайських ринків став для Москви економічним порятунком після введення санкцій.

«Ми можемо опинитися в ситуації, коли, незалежно від бажання Росії покращити свої відносини зі США, вони не зможуть цього зробити, оскільки стали повністю залежними від Китаю, оскільки ми їх ізолювали», – зазначив Рубіо. «Кращим результатом для нас є підтримка відносин».

Останніми тижнями Трамп здійснив вражаючий поворот у політиці США щодо Росії, відтіснивши Європу та вивівши Путіна з ізоляції, щоб розпочати мирні переговори без залучення інших сторін. Президента-республіканця звинуватили в повторенні кремлівських наративів. Зокрема, він звинуватив українського лідера Володимира Зеленського у тому, що війна почалася.

Сі підтвердив свої стосунки з Путіним минулого тижня в третю річницю вторгнення Москви в Україну, заявивши, що він підтримує позитивні зусилля Москви та інших сторін для вирішення кризи.

Ще одним свідченням того, що партнерство Сі та Путіна залишається незмінним, є те, що обидва лідери оголосили про плани відвідати країни один одного цього року, в той час як Трамп запропонував тристоронню зустріч між ними.

У своєму інтерв'ю Рубіо охарактеризував американсько-китайські відносини як «велику подію 21 століття». Хоча він зазначив, що у Вашингтона будуть розбіжності та конфронтації як з Пекіном, так і з Москвою, Рубіо підкреслив, що важливо підтримувати відносини з обома.

«Це великі потужні країни з ядерними запасами. Вони можуть поширювати свою владу по всьому світу», – підкреслив він. «Я думаю, ми втратили концепцію зрілості та розсудливості в дипломатичних відносинах».