650 тисяч гривень, які галеристка та колишня керівниця "Мистецького арсеналу" Наталя Заболотна збирала на відновлення "будинку Леонтовича" у Вінницькій області кілька років тому, безслідно зникли, а сама будівля залишається в руїнах та чекає на знесення. Про це повідомляє видання РБК-Україна. Джерело https://ukranews.com.
Видання нагадує, що з 2017 по 2020 роки Заболотна збирала кошти на піар-проект "реконструкції будинку" у селі Шершні на Вінниччині, де нібито провів дитинство композитор Микола Леонтович, автор "Щедрика". За легендою, оскільки батько митця служив у місцевій церкві, а на цьому місці знаходилися "церковні споруди", вважалося, що і сам Леонтович провів тут свої перші роки. Однак, за словами голови Сутисківської селищної ради Леоніда Дідуха, історична цінність цього місця є сумнівною, а його історія штучно створена. Згідно з архівними записами, дерев'яні церковні приміщення згоріли ще в 1895 році, а колгоспна контора, найімовірніше, є мазанкою зі щедрими цегляними прибудовами, зведеною після Другої світової війни.
Ідея перетворення Шершнів на туристичне місце виглядала особливо привабливо у 2017 році, коли святкували 140-річчя від дня народження Леонтовича та 100-річчя від написання "Щедрика". Проект реновації "будинку Леонтовича" був "перехоплений" громадською організацією Фонд гуманітарного розвитку України, яку заснувала та очолила колишня директорка Мистецького арсеналу Наталія Заболотна.
Будинок у Шершнях оголосили "національною спадщиною". Тут проводили виступи хору "Щедрик", благодійні заходи митців, зокрема скрипаля Іллі Бондаренка. У 2018 році, щоб привернути увагу до об'єкта, тут організували фестиваль "Шершні Леонтовича", який мав стати щорічним, але проіснував лише два роки.
"Реставрацію" будівлі пообіцяв профінансувати фонд тодішнього народного депутата та голови Федерації боксу Володимира Продивуса. Водночас фонд оголосив про початок робіт з реконструкції садиби, адже раніше був проведений конкурс, у якому перемогло архітектурне бюро Олексія Семирога-Орлика.
Проект передбачав збереження будинку у максимально автентичному вигляді за рахунок використання легких матеріалів та скла, які повинні були захистити будівлю від впливу зовнішнього середовища. Поряд з будинком планувалось звести літній музичний театр просто неба Open Air Leontovych Heart на 350 глядачів та школу-студію з музичними й мистецькими класами, про що йшлося в одному з блогів Заболотної з нагоди цієї події.
Станом на кінець 2017 року за рахунок коштів благодійників було зібрано 250 тисяч гривень. У липні 2018 року ця сума вже становила 350 тисяч гривень, за словами Заболотної. Також в 2018 році 150 тисяч гривень виділив скрипаль Ілля Бондаренко, згідно з інформацією місцевих ЗМІ. 100 тисяч гривень, за словами Заболотної, було перераховано Семирогу-Орлику за його роботу. Ще 150 тисяч гривень на "будинок Леонтовича" було зібрано під час концерту на початку 2020 року: на сцені Культурного центру Freedom Hall виступили Наталя Могилевська, Тayanna, Тоня Матвієнко, Jerry Heil, Viktoria Vasalati, Анна Буткевич.
Проте наразі від проекту не залишилося й сліду. "Зараз ми просто чекаємо, поки будівля остаточно розвалиться, щоб знести її й не псувати краєвид місцевості," – коментує ситуацію Дідух. "Приїжджали, обіцяли все відремонтувати, привезти туристів. Але пройшли вибори – і все забулося". Щодо використання коштів, він додає: "Де вони поділись? Ніхто нічого не робив. Цих грошей ми не бачили," – додає він.
"Сьогодні будівля виглядає так само, як і до початку проекту – лише з пропажами коштів. Після 7 років ініціативи Заболотної не залишилось нічого – ні культурного центру, ні туристичного маршруту, ні сліду витрачених коштів. "Будинок Леонтовича" продовжує занепадати, а його знесення видається лише питанням часу. Цілком ймовірно, що проект був лише прикриттям для збору коштів, які потім не використовувалися за призначенням," – зазначається в статті.