Ініціатива залучення молоді у віці від 18 до 24 років до військової служби за спеціальним контрактом викликала різні реакції в суспільстві. Про це повідомляє Контракти.UA.
З одного боку, привабливі фінансові та соціальні умови контракту зацікавлюють багатьох молодих людей. З іншого боку, існують побоювання, що це може стати початком загальної мобілізації серед молоді, що викликає активні суспільні дискусії.
Детальніше – читайте в матеріалі ТСН.ua.
Спецконтракти для молоді
У січні 2025 року в Офісі президента повідомили, що в Україні готують реформу залучення молодих чоловіків віком від 18 до 24 років.
На початку лютого президент Володимир Зеленський анонсував розробку відповідного спецконтракту.
За словами президента, молодь, яка підпише спеціальний контракт, отримає безліч пільг, зокрема й гарантовану демобілізацію після року служби.
Народний депутат, член Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Олександр Федієнко зауважив, що військовий, який пройшов службу до 25 років за цим контрактом, має право звільнитися через рік, проте може бути мобілізованим після досягнення призовного віку.
Деталі контракту
У вівторок, 11 лютого, глава держави Володимир Зеленський розкрив деякі деталі річного контракту із ЗСУ для молоді.
За словами президента України, громадяни віком від 18 до 24 років, які підпишуть річний контракт з армією, отримають:
- один мільйон гривень за рік служби;
- можливість вступити до будь-якого вищого навчального закладу без іспитів, а навчання оплачуватиме держава;
- можливість отримання іпотеки під 0% річних, де всі відсотки покриватиме держава.
"Ця ініціатива виходить від військових командирів та Міністерства оборони, ми спілкувалися й обговорювали деталі з командирами, зокрема з Павлом Палісою та генералом Мойсюком, і це питання також обговорювалося на Ставці. Це велика спільна робота, і мені здається, ця пропозиція буде корисною для тих, хто хоче піти на один рік. Вони можуть продовжити, якщо захочуть, але це контракт на рік", – зазначив Зеленський.
Президент підкреслив, що контракт є експериментальним, і закликав громадськість дочекатися його офіційного оголошення.
Що кажуть військові та експерти
Деякі військові та експерти висловлюють занепокоєння щодо справедливості таких умов для інших військовослужбовців, які не отримали подібних пільг.
Військовий експерт Олексій Гетьман вважає, що контрактна служба для українців віком 18–24 років може стати лише першим кроком перед повноцінною мобілізацією цієї категорії громадян. Таку думку він висловив в етері "Київ24".
"Я вважаю, що це проміжний етап. Думаю, що буде мобілізація з 18 років, але одразу це викликало б дуже негативну реакцію в суспільстві, тому це такий проміжний варіант", – зазначив він.
За його словами, серед військових уже існує невдоволення таким рішенням, оскільки ті, хто раніше пішов на фронт, не отримали подібних привілеїв.
Військовослужбовець ЗСУ Олександр Матяш в етері "Новини.Live" зазначив, що така ініціатива є несправедливою щодо людей, які "три роки не вилазять з передової".
"Якщо з 18–24-річними ми підписуємо контракт на рік, і людина після року служби може звільнитися, то чому цього не може зробити той, хто три роки служить?" – висловився військовий.
Він зазначив, що в цій ситуації йдеться не про планомірну роботу зі знищення противника, а радше про "гасіння пожежі".
Командир взводу 24-ї ОШБр "Айдар" Станіслав "Осман" Бунятов має іншу думку. Він вважає, що ініціатива з виплатою 1 мільйона гривень за контракт може стати ключовим фактором у залученні молодих і мотивованих людей.
"Молодь швидко навчається, піддається дисципліні, поглинає ідеологію підрозділу та знаходить мотивацію там, де бачить результат побратимів", – зазначив Бунятов.
На його думку, виплата мільйона спрямована саме на залучення кадрів до нових спеціалізованих підрозділів.
Ігор Луценко, військовослужбовець і співзасновник Центру підтримки аеророзвідки, зазначає, що ідея щодо укладання контрактів на рік походить від іноземних партнерів, передає УНІАН.
"Ця ідея, ймовірно, виходить від наших іноземних партнерів, які не зовсім розуміють нашу ситуацію. Вони не усвідомлюють, що у нас насправді є достатньо мобілізаційного ресурсу у віці 25–50 років, просто його не можуть нормально залучити. Звідси всі ці розмови про потребу мобілізації молоді", – зазначив Луценко.
Він вважає, що рішення запровадити контракти для молоді допоможе збільшити мобілізаційний ресурс. Проте це не вирішить проблему радикально.
"Це, безумовно, крок у правильному напрямку: один рік служби – це краще, ніж жодного. Але я б не очікував значного ефекту", – зауважив Луценко.
Реакція суспільства
Перший заступник голови Комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Михайло Цимбалюк вважає, що ідея контрактів із ЗСУ для молоді має право на існування та реалізацію в контексті вимог іноземних партнерів про зниження мобілізаційного віку. Молоді люди повинні знати, що їм пропонує держава, та самостійно обирати свій шлях.
"Водночас важливо, щоб і ті хлопці та дівчата віком до 25 років, які вже в ЗСУ, також мали анонсовані привілеї", – додав