вівторок18 березня 2025
vesti.org.ua

У українців є чітка позиція: вони вважають, як владі слід ухвалювати рішення — враховуючи думку народу та рекомендації експертів.

Більше половини українців (59%) вважають, що політики повинні орієнтуватися на думку та бажання більшості населення при прийнятті рішень, а не покладатися на рекомендації авторитетних експертів.
Мнение народа или выводы специалистов: украинцы определились, как власти должны принимать решения.

Цю інформацію повідомляє РБК-Україна на основі даних опитування, проведеного фондом "Демократичні ініціативи" у співпраці з КМІС. Інформацію також подають Контракти.UA.

32% респондентів мають протилежну думку.

Найбільша частка опитаних, які вважають, що політики повинні приймати рішення, спираючись на волю та настрої більшості населення, проживає у західних регіонах (62%), тоді як найменша - у східних (53%). Однак ця різниця частково пояснюється тим, що у східних областях більше респондентів, які не змогли вибрати жоден з двох запропонованих варіантів відповіді.

Вкрай бідні та бідні респонденти частіше, ніж умовно забезпечені та забезпечені, погоджувалися з тим, що політики повинні ухвалювати рішення на основі волі та настроїв більшості населення: 64% і 62% проти 56% і 55% відповідно.

У свою чергу, умовно забезпечені та забезпечені респонденти частіше погоджувалися з думкою, що політики повинні ухвалювати рішення, спираючись на висновки авторитетних фахівців: 35% і 36% проти 28% серед бідних і 25% серед вкрай бідних респондентів.

Опитування було проведено Фондом "Демократичні ініціативи" у співпраці з Київським міжнародним інститутом соціології в період з 6 грудня 2024 року по 9 січня 2025 року. Загалом було опитано 2580 респондентів віком від 18 років, які проживають на територіях, підконтрольних уряду України, за винятком Донецької, Сумської та Херсонської областей, де опитування не проводилося через безпекові обмеження.

Нагадаємо, що за даними опитування фонду "Демократичні ініціативи" та КМІС, 46% респондентів готові ризикувати заради особистої свободи та гарантованих усіх громадянських прав.

Водночас 34% вибрали варіант "звичайно, важливими є і свобода, і безпека, проте в обмін на безпеку я готовий поступитися часткою своїх прав та громадянських свобод."