Президент України Володимир Зеленський дав велике інтерв'ю виданню The Guardian. Зокрема, він обговорив можливу зустріч з Трампом, доступ США до рідкісноземельних металів, загрозу окупації Європи, погрози на адресу головнокомандувача та вбивства осіб з ОПУ та інші важливі питання. Про це повідомляє Контракти.UA.
Що сказав український лідер журналісту видання – читайте в матеріалі ТСН.ua
Обмін територіями
Якщо Дональду Трампу вдасться домовитися про переговори між Україною та Росією, Київ може запропонувати варіант обміну територіями.
"Ми обміняємо одну територію на іншу", – зазначив Зеленський, маючи на увазі можливість відмови України від земель у Курській області, які перебувають під контролем Києва після несподіваного наступу шість місяців тому.
При цьому Зеленський не уточнив, яку частину окупованих територій Україна могла б отримати натомість.
"Я не знаю, побачимо. Але всі наші території важливі, пріоритету немає", – додав президент.
Гарантії безпеки без США
Президент України Володимир Зеленський застеріг, що якщо Дональд Трамп вирішить припинити підтримку Україні, Європа не зможе самостійно компенсувати цю прогалину.
"Є думки, які стверджують, що Європа може запропонувати гарантії безпеки без американської допомоги, і я завжди кажу — ні", – підкреслив Зеленський.
Гарантії безпеки без Америки, за його словами, не є справжніми гарантіями безпеки.
Переговори у Мюнхені
Цього тижня Зеленський відправиться на Мюнхенську конференцію з безпеки, де він сподівається зустрітися з віцепрезидентом США Дж. Д. Венсом, одним із найбільш критично налаштованих щодо України політиків у найближчому оточенні Трампа.
На минулорічній конференції Венс, тоді ще сенатор, відмовився від зустрічі із Зеленським, і раніше він заявляв, що його "не дуже хвилює, що станеться з Україною, так чи інакше", нагадує видання.
Зеленський також планує зустрітися в Мюнхені з іншими членами команди Трампа та впливовими сенаторами, але, за його словами, "поки що немає дати" зустрічі з самим Трампом, хоча його команда працює над її організацією.
Вихідними Трамп заявив, що, ймовірно, зустрінеться із Зеленським цього тижня, і не виключено, що український президент може відвідати Вашингтон після Мюнхена.
"Ми сподіваємося, що наші команди визначать дату та план зустрічей у США. Як тільки це буде узгоджено, ми готові, я готовий", – сказав Зеленський.
Доступ США до рідкісноземельних металів
США можуть отримати пріоритетний доступ до українських природних ресурсів, зокрема до рідкісноземельних металів, які мають стратегічне значення для сучасної промисловості.
За словами Зеленського, Україна має найбільші запаси урану та титану в Європі. Президент підкреслив, що це "не в інтересах Сполучених Штатів", щоб такі ресурси потрапили під контроль Росії та могли опинитися в Північній Кореї, Китаї або Ірані.
"Ми говоримо не лише про безпеку, але й про фінанси… Цінні природні ресурси, які ми можемо запропонувати нашим партнерам як нові можливості для інвестицій", – зазначив Зеленський.
Президент повідомив, що обговорив це питання з Дональдом Трампом у вересні 2024 року під час зустрічі в Нью-Йорку. Він планує повернутися з "детальнішим планом", що міститиме можливості для американських компаній як під час повоєнного відновлення України, так і щодо видобутку природних ресурсів.
Закриття програм USAID
Президент України Володимир Зеленський заявив, що попри замороження деяких програм USAID, головною для України залишається військова підтримка з боку США.
“Ми не будемо скаржитися на те, що деякі програми заморожені, оскільки для нас найголовніше – військова допомога, і вона збереглася, за що я вдячний… Якщо американська сторона має можливість і бажання продовжувати свою гуманітарну місію, ми повністю це підтримуємо, а якщо ні, то ми знайдемо свій вихід з цієї ситуації”, – підкреслив Зеленський.
Необхідність захисту для Європи
Те, що європейський контингент може бути присутнім в Україні або в морі – це захист Європи. Як наголосив український президент, після нас Путін піде далі.
"Можливо, Європі військових, присутність, безпеку Європи не треба обговорювати з Путіним? Можливо, це справа Європи? Як і захист Сполучених Штатів – це справа Сполучених Штатів", – підкреслив він.
Путін ніколи ні про що не запитував – він просто вдерся на українську територію. Зеленський риторично запитує: чому люди, на чиєму континенті сьогодні війна, повинні запитувати його? Мовляв, не слід запитувати диктатора, чи подобається йому, наприклад, присутність кораблів європейців.
"Можливо, нам потрібно ці інфантильні розмови просто припинити? У нас є наші гарантії безпеки. Європі потрібно захищатися, тому що це Європа. А "русскіє" – це "русскіє". Їх треба поставити на місце", – підкреслив глава держави.
Загроза окупації Європи
Співвідношення російської армії до європейського бойового компонента становить три до одного. Зеленський підкреслив, що без України Європа буде окупована РФ.
"Я хотів би, щоб ми були на землі й не літали десь у повітрі. Були в реаліях", – закликав він.
Українська армія сьогодні налічує 110 бойових бригад, що є значною силою. Це дуже серйозна армія. У РФ – 220. І росіяни можуть наблизитися до 250 бригад вже 2025 року. Тобто, у ворога кількісна перевага вдвічі. Європейський бойовий компонент (з урахуванням американських військових), за підрахунками України у співпраці з НАТО, становить 82 бойові бригади. Ця цифра приблизна, але дуже близька до реальності