понеділок24 березня 2025
vesti.org.ua

Путін провів нараду, присвячену розвитку сфери рідкісноземельних металів у Росії.

Увечері понеділка, 24 лютого, російський лідер Володимир Путін провів нараду, присвячену розвитку сектору рідкісноземельних металів у Росії.
Путин собрал совещание по вопросам развития отрасли редкоземельных металлов в России.

Цю інформацію повідомляє РБК-Україна, посилаючись на російські ЗМІ. Також про це пише Контракти.UA.

Путін зазначив, що рідкісноземельні метали є надзвичайно важливими для мікроелектроніки, енергетики, цифрової економіки, а також для цивільного та оборонного секторів Росії. Він вважає, що розвиток цієї галузі сприятиме зростанню економіки РФ.

"Цей напрям є ключовою ресурсною базою сучасної економіки. Рідкісні метали необхідні в мікроелектроніці, енергетиці, для створення інфраструктури цифрової економіки. Вони затребувані у багатьох секторах цивільної та оборонної сфери", - заявив президент Росії.

При цьому, Путін доручив збільшити потенціал російської промисловості в сфері нових матеріалів. Зокрема, він закликав налагодити повний цикл індустрії рідкісних і рідкісноземельних металів, забезпечити їх видобуток та переробку, аж до виробництва готових високотехнологічних товарів з високою доданою вартістю.

"Обсяги виробництва таких товарів повинні зрости в кілька разів. Підкреслюю, що це справді наш стратегічний внесок у майбутнє, пріоритетний напрямок, який вже сьогодні визначає та визначатиме глобальну конкурентоспроможність країни", - зазначив диктатор.

Рідкісноземельні метали у Росії

Росія має значні запаси рідкісноземельних металів, які є життєво важливими для сучасної технологічної промисловості. Основні родовища розташовані в Мурманській області, Красноярському краї, Якутії та інших регіонах. Однак, незважаючи на багаті ресурси, Росія поки що відстає від світових лідерів, таких як Китай, у видобутку та переробці РЗМ.

Путін неодноразово підкреслював, що розширення видобутку та переробки рідкісноземельних металів є стратегічним пріоритетом для економіки РФ. Інвестиції в цей сектор були збільшені.

Крім економічної вигоди, Кремль розглядає рідкісноземельні метали як важливий геополітичний інструмент. В умовах санкційного тиску з боку Заходу, Москва може використовувати контроль над стратегічною сировиною для посилення свого впливу на міжнародних ринках. Тим часом, інші країни сумніваються, що Росія зможе швидко розвинути цей сектор до рівня Китаю, враховуючи технологічні обмеження, нестачу інвестицій та складність переробки таких матеріалів.

Угода між Україною та США

Нагадаємо, нещодавно влада США запропонувала Україні укласти угоду, яка передбачає передачу частини українських рідкісноземельних металів на користь США.

Спочатку у Вашингтоні пропонували Києву створити фонд на 500 млрд доларів, до якого б надходили доходи від продажу рідкісноземельних ресурсів. Згідно з ініціативою, США мали б отримати економічні та управлінські права в цьому фонді. На думку президента США Дональда Трампа, таким чином Україна "погасила б борг" за надану їй американську допомогу.

Однак президент України Володимир Зеленський зазначав, що США надали українцям допомогу на 100 млрд доларів, і він не планує вважати гранти боргами.

Сьогодні віцепрем'єр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина повідомила, що команди України та Сполучених Штатів Америки знаходяться на завершальній стадії переговорів щодо рідкісноземельних металів.

Водночас Axios дізнався нові деталі драфту угоди між США та Україною щодо "рідкісноземів".