У Євросоюзі обговорюють, яким чином заморожені російські активи можуть слугувати заставою для запланованої Міжнародної комісії з претензій, що визначить розмір компенсації Україні за збитки, завдані війною. Пише ТСН. Про це інформують Контракти.UA.
Про це повідомляє Bloomberg, посилаючись на обізнані джерела.
Видання зазначає, що активи можуть бути конфісковані в разі, якщо Москва відмовиться відшкодовувати збитки. Мова йде про заморожені активи центрального банку Росії, які ЄС планує використовувати для стабільної підтримки України, особливо з огляду на можливе скорочення допомоги з боку США. За словами джерел, вартість конфіскованих активів буде компенсована зобов'язаннями Росії щодо відшкодування збитків в рамках потенційної мирної угоди.
ЄС, країни "Великої сімки" та Австралія заморозили приблизно 280 млрд доларів російських активів, які розміщені у цих країнах у вигляді цінних паперів та валюти. Санкції, накладені на окремих росіян, додатково заморозили активи на суму майже 58 млрд доларів, включаючи будинки, яхти та приватні літаки.
Очільники міністерств економіки та фінансів Євросоюзу Валдіс Домбровскіс та Марія Луїс Альбукерке зазначили, що ЄС має розглянути всі можливі варіанти підтримки України, включаючи конфіскацію активів російського Центробанку.
Ще один варіант, що розглядається, передбачає, що ЄС зобов'яже держави-члени конфіскувати суверенні активи як компенсацію за руйнування енергетичної інфраструктури України. Проте наразі експерти аналізують, чи буде рішення Міжнародного кримінального суду з цього питання та чи можуть жорстокі атаки виправдовувати конфіскацію відповідно до кримінального законодавства держав-членів ЄС.
Пропозиції щодо повної конфіскації активів були відхилені кількома членами ЄС, зокрема Німеччиною та Францією. Європейський центральний банк також висловив стурбованість з цього приводу. Їхні представники заявили, що такий крок призведе не лише до правових та економічних наслідків, але й матиме "драматичний вплив" на міжнародну роль європейської валюти.
Пропозиції щодо конфіскації російських активів ускладнюються тим, що "Велика сімка" вже використала прибуток, отриманий від них, для фінансування кредиту у розмірі 50 мільярдів доларів для України.
Брюссель повідомив послам ЄС цього тижня, що переговори щодо створення Міжнародної комісії з претензій розпочнуться 24 березня. Її завданням буде оцінка претензій щодо відшкодування збитків та визначення точної суми, що підлягає виплаті.
"Без компенсації не може бути справедливості. Росія має відповісти за свою агресію, і вона повинна заплатити", — зазначила нещодавно президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.
Нагадаємо, Росія може погодитися віддати активи на суму 300 мільярдів доларів, заморожених у Європі, для відновлення України. Проте при цьому держава-агресор наполягатиме на тому, щоб частина грошей була витрачена на окуповані Росією українські території.