15 січня ц.р. президент непізнаної "Придністровської Молдавської Республіки" Вадим Красносельський за підсумками переговорів у Міністерстві енергетики Російської Федерації заявив, що "Газпром" відновить постачання газу "в форматі надання гуманітарно-технічної допомоги".
Водночас він не назвав дату початку постачання газу з Росії. "Поки триває обговорення технічних аспектів відновлення подачі газу", — сказав він.
Як повідомлялося раніше, з 1 січня "Газпром" припинив постачання газу, через що непізнана "ПМР" опинилася на межі банкрутства.
Щоб російський газ потрапив до Молдови, він обов'язково повинен перетнути територію України. Іншого шляху немає.
Маршрут постачання газу до Молдови в обхід України через Туреччину, Болгарію та Румунію все ж двічі перетинає територію України по шляху до Тирасполя (столиця непізнаної "ПМР") в Одеській області.
Проте, як відомо, Україна припинила транзит російського газу і не має наміру його відновлювати. "Я вважаю, що транзит російського газу взагалі недопустимий", — сказав міністр закордонних справ України Андрій Сибіга, відповідаючи на запитання журналістів про можливість транзиту через Україну в т.н. "ПМР".
У зв’язку з цим "Телеграф" звернувся до Оператора ГТС України (ОГТСУ) з проханням прокоментувати можливість відновлення постачання російського газу до Молдови, а також ймовірні маршрути, обсяги та правові аспекти постачань.
На сьогоднішній день існують два маршрути транспортування газу через українську ГТС до Республіки Молдова, пояснили в офіційній відповіді ОГТСУ на запит "Телеграфа".
Маршрут №1 можливий з точок входу на західному кордоні України з Польщею, Словаччиною та Угорщиною до точок виходу в Молдову в реверсному режимі (з заходу на схід): Гребеники та Олексіївка. Існуючі вільні потужності (даного маршруту — ред.) можуть повністю забезпечити попит Республіки Молдова (включаючи придністровський регіон), запевнили в ОГТСУ.
Маршрут №2 можливий з точки входу з Румунії (в реверсному режимі з південно-західного на схід — ред.) Ісакча/Орлівка-1 до точки виходу в Молдову Кишинів. За цим маршрутом є вільні потужності, які також повністю забезпечать попит Республіки Молдова (включаючи придністровський регіон).
Чи можливі поставки газу до Молдови з Європи, хоча б чисто теоретично? В ОГТСУ пояснили, що маршрут №1 відкриває доступ до ресурсу газу з центральноєвропейських газових хабів, СПГ-терміналів у Німеччині, Польщі, Литві, Хорватії, норвезької видобутку тощо. Маршрут №2 дозволяє транспортувати газ з південноєвропейських хабів, зокрема, з Болгарії, Румунії, Греції, Туреччини, грецьких і турецьких СПГ-терміналів, Азербайджану (через трубопровід ICGB) тощо.
"Ми не можемо коментувати маршрути потенційних постачань газу в придністровський регіон. Оператор ГТС України взаємодіє у всіх точках міждержавного з'єднання на кордоні Україна-Молдова з оператором ГТС Молдови компанією Vestmoldtransgaz", — заявили в ОГТСУ, відповідаючи на запитання про ймовірні постачання "Газпромом" т.н. "гуманітарного газу" в придністровський регіон Молдови.
Водночас оператор пояснив, що ОГТСУ надає доступ до потужностей у всіх точках з'єднання, за якими укладено угоду про взаємодію з суміжним оператором, зокрема, у точці входу Ісакча/Орлівка-1.
В ОГТСУ вважають, що "маршрут з точки входу Ісакча/Орлівка-1 – Кишинів може бути використаний для транспортування газу з південної Європи до Республіки Молдова, і будь-який замовник, який має діючий договір на транспортування природного газу та виконує всі необхідні умови цього договору, може отримати доступ до цієї потужності".
Тобто "Газпром", який з 1 січня не має договору на транзит газу через територію України, очевидно, не може отримати доступ до ГТС України, а отже, не може самостійно доставити газ у т.н. "ПМР". Проте наразі діє договір між оператором ОГТСУ та оператором ГТС Молдови — компанією Vestmoldtransgaz". Тобто правова основа для доставки газу по території України до Молдови є Vestmoldtransgaz.
Позиція Оператора ГТС України фактично руйнує план Росії вплинути на політичну ситуацію в Молдові, і, зокрема, на результати парламентських виборів, використовуючи штучно створений дефіцит газу та енергетичну кризу. План, за даними молдавських джерел, складався з трьох етапів. Перший етап – зупинка постачання газу, нібито через небажання Кишинева платити за боргами.
Другий етап – енергетична криза на правому та лівому берегах Дністра, з переростанням ситуації в гуманітарну катастрофу в придністровському регіоні. Третій етап плану – на горизонті весь у білому з'являється Путін і рятує своїх прихильників у сепаратистському анклаві шляхом постачання гуманітарного газу (хто пам'ятає, подібну схему з "білими" гуманітарними конвоями Росія перевіряла на Донбасі в 2014 році – ред.).
Для реалізації цього плану Путіну потрібно було організувати постачання "гуманітарного газу" безпосередньо без участі Кишинева в придністровський регіон, як це було з доставкою "гуманітарних конвоїв" в український Донецьк. Таким чином, населенню Молдови нав’язували тезу — залишайтеся з Росією, і у вас буде дешевий газ (електрика, тепло тощо), адже "Москва своїх не кидає".
Саме тому "Газпром", один з найбільших видобувачів газу у світі, раптом почав обговор