Діючий президент США Джо Байден 20 січня покине Білий дім. Напевно, Байден, як і його попередники, переживає за те, яким буде його місце в історії та як його оцінять нащадки. Пише ТСН. Про це повідомляють Контракти.UA.
Міжнародний політичний аналітик Саймон Тісдалл у статті для британського видання The Guardian зазначив, що Байден залишиться в історії як президент, який зазнав повного краху в міжнародній політиці.
Все почалося з Афганістану
Експерт підкреслює, що для політика з великим досвідом у зовнішній політиці, загальна діяльність Байдена в цій сфері була катастрофічною. Все почалося в Афганістані в 2021 році, де він прискорив ганебний вихід, розпочатий Трампом.
"Результатом стала величезна зрада: багатостраждального афганського народу та військових США, Британії та НАТО, які загинули протягом 20 років конфлікту. Байден безглуздо відкинув можливість повного захоплення Талібаном. Вдома його рейтинг схвалення впав і більше не відновився", – пише Саймон Тісдалл.
Повний крах в Україні
Стратегію Байдена щодо України експерт також вважає провалом. Американська розвідка правильно прогнозувала повномасштабне вторгнення Володимира Путіна, але серйозно переоцінила можливості Росії.
"Якби Байден приватно попередив Путіна в січні 2022 року, що НАТО розглядатиме будь-який напад як загрозу колективній безпеці Європи (що було і є) – і що в такому випадку Альянс захищатиме Україну – чи справді хтось вірить, що Путін пішов би вперед?", – розмірковує експерт.
Він критикує Байдена за те, що той "надав невиправдану вагу загрозам ядерної зброї з боку Путіна, спостерігаючи за продовженням вторгнення, а потім почав обурливу краплинну подачу надто запізнілої військової допомоги".
"Майже через три роки, з десятками тисяч загиблих і поранених мирних жителів, зруйнованою країною та витраченими сотнями мільярдів доларів американської та європейської допомоги, Росія завойовує позиції, а Україна повільно стікає кров’ю", – зазначає Тісдалл.
Інші провали Байдена
До провалів Байдена аналітик також відносить кривавий напад бойовиків ХАМАС на Ізраїль та не менш жорстку ізраїльську операцію у відповідь в секторі Гази.
На думку Тісдалла, прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу вважає Байдена наївним, оскільки не раз порушував "червоні лінії", встановлені США.
Експерт вважає, що зовнішньополітичний ідеологічний підхід Байдена базувався на трьох застарілих стовпах. Одним з них була його передвиборна теза 2020 року про те, що зовнішня політика повинна служити американському "середньому класу". Це була непослідовна спроба переконати виборців, що глобальна участь США, на противагу популістському ізоляціонізму Трампа, була в їхніх інтересах.
Другим стовпом було суперечливе твердження про те, що післявоєнна глобальна гегемонія США не згасає, хоча це очевидно не так.
"Спрощений третій стовп Байдена про те, що США ведуть екзистенціальну всесвітню боротьбу між демократією та авторитаризмом, мимоволі поглибив той самий розкол. Китай, Росія, Іран, Північна Корея, країни БРІКС і "глобальний південь" все частіше об’єднуються, щоб кинути виклик порядку, заснованому на правилах, де панує Захід", – зазначає Саймон Тісдалл.
Причини невдач
Експерт визнає, що Байден багато в чому мав рацію. Проте підкреслює: підхід Байдена до зовнішньої політики був явно застарілим і більше підходив би часам Холодної війни, ніж сучасним викликам.
"Його трагедія в тому, що він зайняв пост (президента США - Ред.) надто пізно. Як лідер холодної війни, він був би у своїй стихії. Коли він нарешті переміг в Овальному кабінеті, колишній сенатор від штату Делавер, вперше обраний у 1972 році, побачив, що світ змінився до невпізнання. Байден вірив, що Талібан дотримає свого слова. Він щиро побоювався ядерної війни з Росією, але віроломний Путін грає за іншими правилами... Така наївність не скоро забудеться чи пробачиться. По правді кажучи, "Чесний Джо" Байден довіряв людям", – підсумував Саймон Тісдалл.
Раніше Джо Байден оцінив шанси України на перемогу у війні з Росією.