Україна досліджує європейські моделі виборчого законодавства, включаючи електронне голосування, з метою організації виборів незабаром після завершення війни. Пише ТСН. Про це повідомляють Контракти.UA.
Цю інформацію наводить стаття видання Politico.
Забезпечення вільних і чесних виборів в Україні стане вирішальним фактором для стабілізації ситуації в країні, постраждалій від війни, і для її амбіцій щодо вступу до Євросоюзу.
"Ми повинні зрозуміти, як можемо демократично провести вибори, використовуючи найкращі та найефективніші практики", – зазначила голова Комітету ВР з питань організації державної влади Олена Шуляк.
"Зараз ми стикаємося з великою проблемою щодо виборчого реєстру, оскільки багато людей виїхали за кордон. За різними оцінками, 6,5 мільйона з них є внутрішньо переміщеними особами", – повідомила Шуляк.
Навіть після війни однією з основних проблем залишиться забезпечення можливості голосування для громадян, які розкидані по всьому світу, зокрема й для тих, хто перебуває на окупованих Росією українських територіях.
"Де вони зараз, де вони зможуть голосувати – це питання, яке потребує вирішення", – сказала народна депутатка.
За її словами, українські чиновники вивчають різні європейські моделі виборів, щоб адаптувати практику, яка дозволить провести вільні та чесні вибори після завершення війни.
"Нас цікавлять [нюанси] електронного голосування та [] технічна оцінка інших альтернативних варіантів голосування, зокрема з точки зору ІТ-безпеки", – зазначила Шуляк.
Вона також додала, що депутати розглядають можливість голосування поштою, голосування за кордоном у день виборів, голосування за довіреністю та онлайн-голосування.
Видання звертає увагу, що згідно з рекомендаціями Венеціанської комісії при Раді Європи та Бюро з демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ, суттєві зміни до виборчого законодавства мають бути ухвалені не менше ніж за рік до дати наступних виборів в Україні.
"Громадянська мережа "ОПОРА" також закликала уряд розпочати підготовку до голосування після закінчення війни.
"Демократія – це не лише день голосування. Якщо держава не працює над виборчою інфраструктурою навіть тоді, коли вибори неможливі через безпеку чи війну, це сигнал про те, що вона відходить від стандартів демократії", – висловилася голова правління організації Ольга Айвазовська.
У публікації згадується, що у вересні Центральна виборча комісія України почала оновлювати інформацію про виборчі дільниці, які залишилися в країні, враховуючи, що Росія окупувала близько 20% території України.
Нагадаємо, на початку грудня керівник Офісу президента Андрій Єрмак заявив, що Україна планує негайно перейти до демократичних виборів після досягнення справедливого миру.